Króliki uwielbiają gryźć i żuć. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego zajęcia mogą wziąć się za nasze meble, listwy podłogowe i inne cenne przedmioty w gospodarstwie domowym. Sklepy zoologiczne i sprzedawcy w internecie oferują szeroką gamę zabawek do gryzienia dla królika. Możemy też wykonać przeróżne zabawki sami. Często zwykłe, cienkie gałązki drewniane dla królika, są także bardzo lubiane i w zupełności wystarczą by zaspokoić ich potrzebę gryzienia.
Nie ważne, z której z wymienionych powyżej opcji skorzystamy. Istotne jest by, zakupując drewniane zabawki bądź zbierając gałązki samemu, zwracać uwagę na rodzaj drzewa, z którego pochodzą. Niektóre rodzaje drewna mogą być toksyczne dla królika i bardzo mu szkodzić na dłuższa metę. Należy pamiętać, że nawet rodzaje drewna bezpieczne dla królików, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia jeśli zostało pomalowane lub polakierowane.
Niektóre rodzaje drewna zaleca się wysuszyć, zanim zostaną podane królikom. Najlepiej jest wiedzieć, co jest bezpieczne dla królików, a co nie, ponieważ nigdy nie wiadomo, co mogą próbować gryźć.
Spis zawartości wpisu :
Dlaczego króliki muszą żuć?
Królik poprzez nieustające gryzienie i żucie dba o swoje uzębienie. Ta aktywność odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zębów królika.
Króliki żują tylko za pomocą zębów trzonowych. Siekaczami tylko chwytają pożywienie i dzielą je na mniejsze kawałki. Podczas żucia poruszają żuchwą na boki. Tym sposobem zapewniają sobie równomierne ścieranie zębów.
Zęby królika są naturalnie mocne. Żyjące w środowisku naturalnym króliki mają codzienny, nieograniczony dostęp do mnóstwa korzeni, gałązek i kory do gryzienia. Ich udomowione odpowiedniki muszą polegać na nas w kwestii zapewnienia produktów odpowiednich do żucia i gryzienia. To na nas, jako właścicieli, spoczywa też obowiązek dopilnowania by nie miał dostępu do szkodliwych, drewnianych przedmiotów.
Jednym z najczęstszych problemów, które dotykają króliki domowe, są wady zgryzu i przerośnięte zęby. Prawidłowa długość zębów możliwa jest tylko poprzez regularne ścieranie ich. Jeśli zwierzę nie ściera zębów jak należy, może wystąpić nadmierny ich przyrost. Przerośnięte zęby u królika mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Ostre krawędzie nieprzycieranych zębów mogą ranić język i wewnętrzną część policzków królika. Sprawia to nie tylko ból królikowi ale także uniemożliwia mu normalne spożywanie pokarmów, nawet mimo chęci. Przestaje jeść i żuć. Wraz z utratą apetytu może wystąpić nadmierne ślinienie, ropnie na pyszczku lub żuchwie i znaczna utrata wagi. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja.
Drewno niebezpieczne dla królika w gospodarstwie domowym.
W domu króliki maja wiele możliwości wejścia w kontakt z niebezpiecznymi dla nich rodzajami drewna.
Domowe meble mogą stanowić problem nie koniecznie ze względu na rodzaj drewna, z jakiego są wykonane. Częściej niebezpieczeństwo spowodowane jest użytym lakierem lub wykończeniem mebli, które królik regularnie spożywa obcując z meblem.
Wiele zabawek i akcesoriów dla królików, dostępnych w sklepach zoologicznych, pozostawia wiele do życzenia. Wykonane z nieodpowiedniego dla królików drewna zabawki bywają montowane przy użyciu dużej ilości ciepłego kleju. Ten po spożyciu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych naszego zajęczaka. Podobnie jest z drewnianymi zabawkami i przedmiotami pomalowanymi szkodliwymi dla królika farbami czy lakierami. Warto jest przed zakupem upewnić się, że produkt nie zaszkodzi królikowi i jest w 100% bezpieczny w razie doszczętnego pogryzienia i przeżucia.
Rodzaje drewna bezpiecznego dla królików.
Każdy królik będzie miał swoje ulubione rodzaje gałęzi i gałązek do gryzienia i żucia. Różne rodzaje drewna smakują inaczej. Jeśli Twój królik nie lubi gryźć patyków jednej odmiany , wypróbuj inną. Możesz również sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są Twoje meble. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że drewno w domu jest bezpieczne i nie zaszkodzi Twojemu królikowi jeśli zostanie przeżute.
Poniżej przedstawiamy listę, na której znajdziesz najbardziej popularne i bezpieczne rodzaje drewna dla królików.
Lista dziesięciu bezpiecznych dla królika rodzajów drewna.
- Wierzba
- Jabłoń
- Grusza
- Osika (suszona w piecu)
- Brzoza
- Topola
- Krzaki róż
- Klon
- Sosna (suszona w piecu)
- Krzaki malin i jeżyn
Wierzba
Wierzba jest powszechnie używanym materiałem do produkcji zabawek dla królików. Możesz zrobić kulki z poplątanych wierzbowych gałązek, które króliki będą żuć i rzucać. Możesz też stworzyć wiązki wierzbowych gałązek dla swojego królika. Wiklinowe kosze i meble wykonane z wierzby nie zaszkodzą królikowi o ile nie są malowane lub lakierowane.
Gałązki wierzby mają właściwości bakteriobójcze. Stosowane są w leczeniu biegunki i wzdęć z powodu zawartości kwasu salicylowego. Mają również działanie przeciwbólowe.
Kora wierzby posiada silne właściwości przeciwzapalne. Ma wysoki poziom kwasu salicylowego, co czyni ją idealną zabawką do żucia dla królików cierpiących na objawy związane z zapaleniem stawów.
Kora wierzby w diecie królika działa jak środek przeciwbólowy, pomagając ukoić ból stawów królika.
Jabłoń i Grusza
Jabłonie i grusze są bezpieczne dla królików. Mogą jeść patyczki, gałęzie lub liście świeżo zerwane z drzewa, jeśli masz je na swoim podwórku. Patyczki jabłoni mają wyrazisty smak, co czyni je ulubioną zabawką do gryzienia wielu królików.
Osika (suszona w piecu)
Nie należy podawać Osiki królikom prosto po zerwaniu z drzewa. Drewno osikowe zawiera fenole, które są toksyczne dla królików, gdy są świeże. Najlepiej nie podawać tego drewna królikom, chyba że zostało uprzednio porządnie wysuszone w piecu.
Brzoza i topola
Króliki mogą jeść gałązki brzozy i topoli podane od razu po zerwaniu prosto z drzewa. Nie muszą być suszone. Liście tych drzew też nie stanowią zagrożenia.
Drewno brzozy i topoli można również użyć do konstrukcji mebli. Są solidne, ale przede wszystkim bezpieczne dla królików.
Gałęzie brzozy są używane w leczeniu m.in.: zapalenia pęcherza moczowego, mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wysoka zawartość kwasu garbnikowego w gałązkach brzozy powoduje, że wskazane jest podawać je królikowi rzadko i tylko niewielkie ilości.
Krzaki róż
Gałązki, gałęzie i liście z krzewów róży są całkowicie bezpieczne dla królików do gryzienia. Nie ma potrzeby martwienia się o cienie, kolce róży. Króliki radzą sobie z nimi nie robiąc sobie przy tym krzywdy.
Wiele królików również uwielbia jedzenie płatków kwiatów róży. Od czasu do czasu możesz podawać im płatki róż jako smakowitą przekąskę. Płatki mogą również pomóc w zapobieganiu infekcji, chorobom układu oddechowego i mogą pomóc w uspokojeniu królika poprzez zmniejszenie stresu i niepokoju.
Klon
Klon to dość popularne i znane wszystkim drzewo. Dość często z klonu wykonane są zabawki dla królika dostępne w sklepach internetowych i zoologicznych stacjonarnych. Często także zakupić można gałązki klonu w wiązkach. Klon nadaje się do wyrobu mebli. Bardzo możliwe, że w Twoim gospodarstwie domowym znajdzie się przynajmniej jeden mebel wytworzony z drewna klonu. O ile meble te nie są lakierowane lub pokryte farbą to nie stanowią żadnego zagrożenia dla gryzącego je królika. Klon często (choć zawsze) smakuje królikom ze względu na słodkawy posmak. Ze względu na zachęcający smak patyczki klonowe są chętnie gryzione i żute przez większość królików.
.
Sosna (Suszona w piecu)
Sosna, która przeszła odpowiedni proces suszenia, jest bezpieczna dla królików do gryzienia i żucia. Deski i meble wykonane z sosny są w porządku i nie zaszkodzą Twojemu królikowi o ile nie są nadmiernie polakierowane i malowane szkodliwą farbą. Świeża sosna podobnie jak Osika zawiera fenole. Mogą one źle odbić się na wątrobie zwierzaka zatem zaleca się unikać wszelkich produktów wykonanych ze świeżej, nie wysuszonej w odpowiedni sposób sosny. Wióry sosnowe, trociny i ściółki na bazie sosny także uznawane są za niebezpieczne dla zdrowia królika.
Jeśli masz wątpliwości z jakim rodzajem sosnowego drzewa (świeżym czy suchym?) masz do czynienia wystarczy dokładnie powąchać. Jeśli czujesz w drewnie charakterystyczny, silny zapach sosny oznacza to, że jest jeszcze świeże. By móc podawać je królikom należy takie drewno wysuszyć dokładnie korzystając z jednej ze specjalnych metod suszenia drewna.
Szyszki sosny, podobnie jak drewno, są bezpieczne dla królików, ale też tylko po uprzednim wysuszeniu.
Suche szyszko zebrane na własnym podwórku lub w pobliskim lesie są bardzo popularną i tanią zabawką dla królików. Oczywiście, tak samo jak gałązki, szyszki należy bardzo dokładnie umyć pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie wysuszyć (ok tygodnia) przed podaniem królikowi. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że szyszka została odpowiednio osuszona możesz także suszyć ją w piekarniku. Jest to znacznie szybsza metoda.
Krzaki Maliny i Jeżyny
Gałązki, liście, a nawet owoce z krzewów malin i jeżyn są bezpieczne dla królików jak przedmiot żucia i gryzienia. Jeśli masz któryś z tych krzaków na swoim podwórku, możesz odciąć kilka gałązek i dać je swojemu królikowi świeże, bez konieczności suszenia. Tylko pamiętaj, aby najpierw je umyć. Króliki uwielbiają zarówno gałązki jak i liście tych krzewów owocowych.
Jak zbierać i przygotować gałązki przed podaniem królikowi?
- Upewnij się, że wybrany przez Ciebie rodzaj gałęzi, gałązek czy liści jest bezpieczny dla Twojego królika. Niektóre gałęzie drzew są bezpieczne dla królików tylko wtedy, gdy zostały całkowicie wysuszone . Szyszki są również niegroźne dla zdrowia królików tylko po ich wysuszeniu.
- Zbieraj gałęzie i patyczki, które nie znajdują się w pobliżu zanieczyszczonego obszaru i nie została spryskana niebezpiecznymi chemikaliami. Najlepiej używać gałęzi, które nie rosną w pobliżu drogi, aby uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia również spalinami samochodowymi.
- Dokładnie umyj zebrane gałązki zanim podasz je królikom.
- Daj gałązki królikowi i obserwuj czy je polubił. Króliki mają różne preferencje. Nie wszystkie rodzaje gałązek będą lubiane przez Twojego pupila. Nim dowiesz się które gałązki smakują mu najbardziej będzie trzeba częstować go różnymi rodzajami eliminując z menu te których ewidentnie nie lubi i nie gryzie.
Źródła:
- Bergstrøm, Camilla. “Feeding the house rabbit 6: twigs and branches.” Medirabbit.com. (http://www.medirabbit.com/EN/GI_diseases/Food/Branch/Branch_en)
- Harriman, Marinell. “Literboxes and Liver Disease.” House Rabbit Society. (https://rabbit.org/journal/1/liver-disease)