Karmienie mlekiem u dorosłego królika miniaturki może powodować poważne problemy układu pokarmowego i być powodem wielu schorzeń. Dlatego królik miniaturka nie może pić krowiego mleka.
Wyjątkiem są młode króliki, przedwcześnie odstawione od matki, które należy dokarmiać przynajmniej 6 tygodnia życia.
W dalszej części artykułu dowiesz się więcej.
Zaczynajmy!
Jeśli interesuje Cię temat mleka w diecie królika, przeczytaj cały artykuł lub wybierz z poniższej listy to, co najbardziej Cię interesuje:
Spis zawartości wpisu :
Dlaczego królik nie może pić krowiego mleka?
Nabiał, produkty mleczne i mleko są szkodliwe dla układu pokarmowego dorosłego królika. Króliki nie tolerują laktozy. Spowodowane jest to brakiem odpowiednich bakterii trawiennych ( Lactobacillus casei ) w jelicie grubym i jelicie cienkim. Często powoduje to początki zastoju u dorosłych królików. Ponadto, badania wykazały¹, że króliki którym codziennie, przez kilka miesięcy podawano mleko krowie, wykazywały rozwój zmian podobnych do reumatoidalnych.
¹ Coombs RR, Oldham G. Early rheumatoid-like joint lesions in rabbits drinking cows’ milk. Int Arch Allergy Appl Immunol. 1981;64(3):287-92.
Dlaczego samica królika nie karmi młodych i jak to rozpoznać?
Młode króliki miniaturki powinny być karmione mlekiem matki do ok 6 tygodnia życia. Zdarza się, że nowonarodzone króliki są przedwcześnie odstawione od matki lub samica sama porzuca młode. Noworodki nie są wówczas odpowiednio karmione, co może prowadzić nawet do ich śmierci.
Przyczyny mogą być różne:
- Samica urodziła po raz pierwszy i nie umie zająć się młodymi.
- Złe odżywianie i nawadnianie samicy przed i po porodzie oraz towarzyszący temu stres, co prowadzi do kolejnego punktu.
- Zbyt mała ilość mleka u samicy by wykarmić miot.
- Zapalenie gruczołu mlekowego i ból podczas karmienia.
- Odstawienie młodych zbyt wcześnie przez nieodpowiedzialnego hodowcę.
- Nagła śmierć matki.
By rozpoznać czy nowonarodzone króliki są odpowiednio karmione przez matkę wystarczy dokładnie je obserwować. Dobrze karmione maluchy mają okrągłe brzuchy, gładką skórę i spokojny, zdrowy sen. Jeśli są niedożywione wyglądają niechlujnie, nieustannie piszczą i niezdarnie wyczołgują się z gniazda w poszukiwaniu pokarmu.
Skład chemiczny króliczego mleka.
Mleko samicy królika ciężko jest zastąpić. Skład króliczego mleka jest bogaty nie tylko w białko i tłuszcze, ale również w składniki mineralne. Zawiera za to niewiele wody i laktozy.
W zależności od okresu laktacji, pory roku i innych czynników, skład chemiczny mleka królika jest różny.
Dzięki przeprowadzonym badaniom i publikacjom naukowym (Castellini et al. (2004), Christ et al. (1996) ) znamy najważniejsze części składowe króliczego mleka. W ciągu pierwszych 3 tygodni laktacji średnio zawiera ono: (w g/100g) : Sucha masa : 29.8, Białko 12.3, Tłuszcz 12.9, Laktoza 1.7.
Opierając się na publikacji : “Control diet, pasture” Rego et al (2005)”, porównajmy skład mleka króliczego do składu krowiego mleka w tabeli poniżej.
Tabela przedstawiająca porównanie składu mleka królika do składu mleka krowy.
mleko królika | mleko krowy | |
Sucha masa (g/100g) | 29.8 | 12.,5 – 13.5 |
Białko (g/100g) | 12.3 | 3,0 – 4.0 |
Tłuszcz (g/100g) | 12.9 | 3.5 – 5.0 |
Laktoza (g/100g) | 1.7 | 4.5 – 5.0 |
Energia (MJ/kg) | 8.4 | 2.7 – 3.2 |
Kwasy Tłuszczowe (%FA) | 0.4 | 1.5 |
Castellini et al. (2004), Christ et al. (1996), Control diet, pasture” Rego et al (2005).
Jakim mlekiem karmić młode króliki, przedwcześnie, odstawione od matki?
Jak udowodniliśmy powyżej jego skład bardzo różni się od mleka matki pitego w pierwszych tygodniach życia. Zaleca się podawać młodym królikom mleko kozie lub specjalne mleko dla kociąt. Są one najbardziej zbliżone składem do mleka króliczego.
Dobrą alternatywą będzie także mleko zastępcze dla królików dostępne w sklepach zoologicznych. Jednym z bardziej popularnych na rynku i rekomendowanym przez lekarzy weterynarii jest Mleko dla małych zwierząt Beaphar. Co najważniejsze, widzimy w składzie zredukowaną ilością laktozy. Zawiera także, wartościowe, dobrze przyswajalne białka i jest wzbogacony witaminami, minerałami i mikroskładnikami, przyczyniającymi się do optymalnego rozwoju nowonarodzonego królika.
Bez obaw może być używany jako substytut mleka króliczej matki.
Pod żadnym pozorem młode króliki nie mogą pić mleka krowiego.
Co jeśli królik wypił trochę krowiego mleka?
To nie powód do paniki. Jednorazowe spożycie niewielkiej ilości mleka nie uśmierci Twojego pupila. Mleko zdecydowanie nie powinno być częścią codziennej diety królika. Jeśli jednak jakoś uda mu się zanurzyć pyszczek w misce z płatkami, czy szklance mleka, nic mu nie będzie.
Musisz zadbać by się to nie powtarzało jeśli zależy Ci na jego zdrowiu.
Czy królik może jeść jogurtowe smakołyki?
W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów przysmaków dla królików, które w rzeczywistości nie są dla nich dobre w dłuższej perspektywie.
Te jogurtowe pyszności to jeden z najgorszych smakołyków jakie możesz podarować swojemu królikowi. Poniżej w kilku punktach wyjaśniamy dlaczego:
- Składają się głównie z cukru i nabiału.
- Nie mają dla królika absolutnie żadnej wartości odżywczej.
- Zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się próchnicy.
- Mogą powodować bolesne problemy jelitowe, co może okazać się śmiertelne.
Podsumowanie.
Mamy nadzieję, że artykuł zawiera to co Cię interesowało na temat mleka w diecie królika miniaturki. Jeśli uważasz, że zawarte w artykule informacje mogą się komuś przydać nie wahaj się udostępniać!
Może chcesz podzielić się z nami Swoimi doświadczeniami z królikami i mlekiem ?
Daj nam znać w komentarzach poniżej!