Królik miniaturka to zwierzę o bardzo delikatnym organizmie. Każdy problem z jego zdrowiem może być śmiertelny w skutkach jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujemy. Podstawowym środkiem ostrożności jest codzienna obserwacja zwierzaka.
Poniższa, bardzo podstawowa lista, podpowie Ci na co w szczególności zwrócić uwagę. Każde zagadnienie zostanie w przyszłości dokładniej opisane. Wpis ma za zadanie naświetlenie i podzielenie się podstawową wiedzą.
Spis zawartości wpisu :
Zmiana nawyków żywieniowych.
Zmiana nawyków żywieniowych Twojego królika jest jednym z najczęstszych i najważniejszych objawów, na który należy zwrócić uwagę.
Jak zmiana nawyków żywieniowych może się objawiać?
- Nagła zmiana ilości pożywienia, które Twój królik spożywa w ciągu dnia.
- Nagle odmawia jedzenia siana i zamiast tego wybiera tylko granulat lub odwrotnie.
- Królik je dużo lub znacznie więcej niż zwykle, zwłaszcza jeśli również traci na wadze.
- Podnosi jedzenie do ust lecz zamiast jeść upuszcza je spowrotem. Jedzienie w jakiś sposób sprawia mu problem.
Odmawianie jedzenia czegokolwiek, nawet jeśli oferujesz swojemu królikowi ich ulubione przekąski i smakołyki. Jest to sytuacja awaryjna. Jeśli wystąpi zabierz królika do weterynarza JAK NAJSZYBCIEJ.
Zmiana struktury odchodów.
Każda zmiana ilości, wielkości i kształtu odchodów może wiele powiedzieć o zdrowiu królika. Układ trawienny królika jest wrażliwy i często zdarza się, że właśnie poprzez obserwowanie króliczych bobków zauważymy pierwsze objawy choroby.
Warto jest zatem przy codziennym sprzątaniu kuwety obserwować jej zawartość by upewnić się, że wszystko w tej materii jest w porządku.
Na co zwrócić uwagę przyglądając się odchodom?
- Bobki, które są mniejsze niż zazwyczaj.
- Zdeformowane kupy.
- Za dużo niezjedzonych cekotrofów.
- Śluz w odchodach.
- Żadnych kupek. Jest to sytuacja awaryjna. Natychmiast zabierz królika do weterynarza.
Wydzielina z nosa.
U zdrowych królików zjawisko jakiejkolwiek wydzieliny z nosa nie powinno występować.
Króliki nie mogą złapać ludzkiego przeziębienia, ale może wystąpić u nich infekcja bakteryjna, która powoduje podobne objawy (katar, kichanie itp.).
Katar objawia się najpierw jako rzadki, wodnisty płyn. W miarę postępu choroby wydzielina staje się gęstsza i bardziej śluzowata. Sprawia to, że oddychanie staje się dla królika coraz trudniejsze.
To „przeziębienie” jest poważnym stanem u królików, który może być śmiertelny, jeśli nie zostanie szybko wyleczony.
Ślinienie się.
Ślinienie się królików nie jest uważane za normalne. Jeśli zauważysz nadmierną wilgoć pod brodą swojego królika, może to wskazywać na problemy z zębami lub oddychaniem.
Królik z przerośniętymi zębami może ślinić się, ponieważ nie może w pełni zamykać ust.
Podobnie jeśli występują problemy z oddychaniem lub przegrzewaniem się. Królik może dyszeć i próbować oddychać przez usta.
Dziwne, niecodzienne zachowania królika.
Nagła zmiana w zachowaniu królika może być oznaką bólu lub dyskomfortu. Może oznaczać, że królik nie czuje się dobrze, ale próbuje na swój sposób ukryć ten stan. Warto prowadzić w tym okresie wzmożoną obserwację i jeżeli zachowanie nie wróci do normy udać się na konsultację do doświadczonego lekarza weterynarii, specjalisty i przeprowadzić odpowiednie badania.
Przykładem nietypowego zachowania może być m.in jedno z poniższych:
- Królik cały dzień siedzi w kuwecie kiedy zwykle tego nie robi.
- Je niechętnie, biorąc tylko mały kęs ulubionego granulatu lub innych smakołyków
- Jego zachowanie stało się nagle nad wyraz agresywne.
Podsumowanie.
To tylko podstawowe z objawów, które mogą wystąpić u chorego królika. Jeśli poświęcasz dostatecznie dużo czasu na obserwacje swojego królika miniaturki być może powyższe przykłady uratują mu kiedyś życie. Na prawdę warto!
Jeśli u kogoś z was choroba objawiała się inaczej dajcie znać w komentarzach!