Poniżej przedstawiamy kilka prostych pytań, które pomogą w zweryfikowaniu wiedzy i doświadczenia lekarza weterynarii, któremu chcielibyśmy powierzyć naszego pupila do przeprowadzenia zabiegu kastracji.
Plusy i minusy samego zabiegu oraz bardziej szczegółowe informacje na ten temat przedstawiliśmy już w innym artykule na naszej stronie : Zabieg kastracji królika.
Spis zawartości wpisu :
Jakie pytania zadać weterynarzowi przed kastracją?
Poniższe pytania nie mają za zadanie nauczyć przeprowadzania samego zabiegu kastracji, a jedynie podpowiedzieć potencjalnemu “początkującemu właścicielowi” jak dobrać specjalistę, który zajmie się tym, ważnym dla zdrowia królika zabiegiem.
Ilu klientów, królików widzi i operuje dany weterynarz w ciągu roku?
Ile kastracji królików wykonał weterynarz w ciągu ostatniego roku? Jaki był wskaźnik sukcesu? 90% sukcesu to zdecydowanie za mało. Każdy lekarz, czy to w przypadku zwierząt czy ludzi, czasami traci pacjenta. Zwykle z powodu niezdiagnozowanego problemu, nieznanej wcześniej choroby lub złego podejścia do znieczulenia pacjenta.
Niestety zdarzają się przypadki lekarzy, którzy w takiej sytuacji skłamią bez mrugnięcia okiem. By to rozpoznać pozostaje nam wtedy nasza intuicja, znajomość mowy ciała lub informacje zewnętrzne (jak np. opinie osób trzecich na portalach internetowych, które już zawierzały danemu specjaliście).
Dla przykładu : Dobrzy specjaliści, którzy kastrują króliki w całym kraju (USA) dla Towarzystwa Królika Domowego (HRS) stracili podczas zabiegu, średnio mniej niż ½ z 1% pacjentów.
Jeśli jakiś zabieg się nie udał jaka była tego przyczyna?
Jeśli taka sytuacja miała miejsce i mamy do czynienia ze specjalistą – nie będzie tego ukrywał. Jeśli zacznie się wykręcać powinna nam się zapalić “czerwona lampka”.
Czy weterynarz usuwa zarówno macicę, jak i jajniki?
Powinno się usunąć całość. Często spotyka się “specjalistów”, którzy proponują np. sterylizację, która jak wiemy jest tylko “podwiązaniem” i wpływa jedynie na brak dzietności, nie eliminując reszty problemów zdrowotnych z tym związanych. Jeśli lekarz weterynarii proponuje zabieg sterylizacji to znak by tą przychodnię omijać szerokim łukiem.
Czy weterynarz stosuje kastracje „otwarte” czy „zamknięte”?
Zamknięte jest preferowane – niech Twój weterynarz wyjaśni różnicę. Będziesz w stanie zobaczyć czy wie o czym mówi i czy nie próbuje wykręcić się, zmieniając temat.
Czy wejście do jąder odbywa się przez mosznę, czy przed moszną?
W przypadku samców nacięcia przed moszną dają rezultat mniejszego obrzęku, a króliki rzadziej je liżą. Jeśli Twój weterynarz Ci to wyjaśni, jest jednym z tych zalecanych.
Czy weterynarz wymaga odstawienia pokarmu i wody przed operacją u królików?
Nie rób tego – króliki nie mogą wymiotować, więc nie ma takiego ryzyka podczas operacji. Jeśli weterynarz to zaleca prawdopodobnie do tej pory przeprowadzał głównie zabiegi na kotkach. W przypadku królików nigdy nie należy dopuszczać opcji pustego przewodu pokarmowego.
Jakie środki znieczulające są stosowane?
Ważne by lekarz stosował narkozę krótko działającą. (dożylną lub wziewną).
Znieczulenie dożylne: odpowiednie leki podaje się w zastrzyku.
Znieczulenie wziewne: specjalny gaz, podawany za pomocą maseczki nałożonej na pyszczek zwierzątka lub specjalnej rurki wprowadzonej bezpośrednio do tchawicy. Jest uznawane za najbezpieczniejszą formę znieczulenia.
Dla zainteresowanych: Więcej na temat znieczulenia i środków używanych w przychodniach można znaleźć na stronie internetowej : weterynarianews.pl :
Przejrzyj procedurę (operację i procedurę pooperacyjną) ze swoim weterynarzem.
Specjalista, wykonujący podobne zabiegi często nie będzie miał problemu z wykazaniem dokładnej procedury przebiegu tego zabiegu.
Zapytaj, w jaki sposób zostaną wykryte ewentualne problemy.
Jak często (weterynarz i współpracujący z nim technicy) będą zaglądać do twojego królika i czego będą szukać? Co zrobią przed operacją, aby znaleźć potencjalne problemy?
Czy zostaną wykonane badania : ultrasonograficzne i badania krwi przed zabiegiem?
Standardem jest badanie morfologiczne i biochemiczne krwi 2-7 dni przed zabiegiem w celu oceny stanu zdrowia zwierzęcia.
Jak będą wspierać twojego króliczka w pierwszych godzinach po zabiegu.
Czy królik zostanie zwrócony Ci po pełnym przebudzeniu z narkozy? Czy Twój królik będzie miał zapewniony : tlen, ciepło, spokój (szczekające psy i wyjące koty w następnej klatce prawdopodobnie nie są pomocne).
Co zamierzają zrobić, aby wszystko zakończyło się dobrze?
Podstawa powodzenia to zadawać pytania!
To przyciągnie uwagę twojego weterynarza. Daj mu do zrozumienia, że się martwisz i że będziesz zwracać uwagę na szczegóły. Daj do zrozumienia, że wiesz czego oczekujesz i nie daj się oszukać tym, którzy chcą tylko zarobić, nie dbając przy tym o zdrowie Twojego, ukochanego królika. Kto pyta nie błądzi – jeśli weterynarz uzna Twoje pytania za wścibskie – najlepiej zadaj je innemu. Profesjonalista znający się na rzeczy nie będzie miał problemu z odpowiedziami na nie.
Źródła:
-“Środki znieczulające oraz kontrola narkozy” – https://weterynarianews.pl/srodki-znieczulajace-kontrola-narkozy/
–”Spaying and Neutering” – https://rabbit.org/