Króliki zachowują się agresywnie, gdy są przestraszone lub gdy bronią swojego terytorium. Mniej powszechne przyczyny agresji to stres, nuda lub nawet ból. Bez względu na przyczynę istnieją działania, które możesz podjąć, aby pracować ze swoim królikiem i zapobiec agresywnemu atakowaniu.
Spokojnie usposobionemu królikowi, który jest dobrze zsocjalizowany, raczej nie zdarza się agresywnie gryźć ludzi w swoim otoczeniu. Mogą jednak wystąpić okoliczności, które sprawią, że przystąpi do ataku. Jeśli się to wydarzy nie oznacza to, że nagle stał się złośliwy lub jesteś złym opiekunem dla swojego ukochanego uszaka. Należy potraktować to jako szansę do lepszego poznania osobowości swojego królika i nauczyć go lepszych zachowań.
Króliki nie mogą komunikować się z nami bezpośrednio. Kluczowa w tych sytuacjach jest uważna obserwacja zachowań królika. By ustalić przyczynę budzącej się w nim agresji należy obserwować mowę ciała królika. Kiedy uda się ustalić przyczynę złego zachowania należy pracować z nim by przezwyciężyć powody. Naucz je, że ludzkie ręce nie zrobią im krzywdy. Udostępnij mu przyjemne i bezpieczne otoczenie do życia. Czasami kastracja królika rozwiązuje problemy z agresywnym zachowaniem ale nie zawsze. Wszystkie króliki mogą zostać nauczone bycia mniej agresywnym w stosunku do ludzi bez względu na płeć i rasę.
Spis zawartości wpisu :
Przyczyny agresywnego zachowania królika miniaturki.
Króliki nie zmieniają swojego zachowania bez przyczyny. Zawsze jest jakiś powód nawet jeśli jeszcze nie wiesz jaki.
Czasami będzie to oczywiste (jak np. próba ucieczki kiedy czuje się osaczony), ale innym razem by poznać prawdziwą przyczynę będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość i wykonać iście detektywistyczne dochodzenie.
W poniższej liście staraliśmy się ująć najczęstsze przyczyny agresywnych zachowań królika miniaturki, które mogą dotyczyć Twojego królika.
Hormony.
Jeśli Twój królik jest jeszcze niewykastrowany jest to bardzo prawdopodobna przyczyna problemu. Wiadomo, że niekastrowane króliki są bardziej terytorialne i znacznie częściej używają agresywnych zachowań do rozwiązywania problemów.
Zarówno samce, jak i samice królików mogą wykazywać zachowania terytorialne z powodu szalejących hormonów. Jednak to samice królików są zazwyczaj bardziej agresywne w okazywaniu tego. W środowisku naturalnym to właśnie samice są tymi, które chronią swoje młode. Szczególnie w momencie gdy Twój królik “gniazduje” (niezależnie od tego czy jest to prawdziwa ciąża czy ciąża urojona) jest duże prawdopodobieństwo zmiany jego zachowania na bardziej agresywne.
Właściciele królików, którzy dostają swoje króliki gdy były młode, czasami opisują zmianę zachowania jako swoiste „wciśnięcie przełącznika”. Królik będący dotychczas miłym, przyjaznym, słodziutkim stworzonkiem nagle staje się “kapryśnym, agresywnym nastolatkiem”, atakującymi każdego, kto się zbliży. Ten przełącznik włączy się około 4-6 miesiąca, dokładnie wtedy, gdy zaczną buzować w nim hormony.
Terytorialność.
Króliki są instynktownie bardzo terytorialnymi stworzeniami. Będą walczyć o ochronę swojej przestrzeni. Na szczęście dla większości królików te agresywne zachowania są znacznie ograniczane po ich wykastrowaniu. Oczywiście zdarzają się króliki, u których to tylko część ich osobowości i mimo kastracji nadal będą wykazywać agresywne zachowania terytorialne.
Ochrona ich przestrzeni.
Króliki terytorialne, które czują, że ich przestrzeń jest atakowana, stają się agresywne. Są to króliki, które zaatakują twoją rękę jeśli sięgniesz do ich klatki. Jeśli tego samego królika delikatnie pogłaszczesz w innym otoczeniu sprawi to u niego oczywistą radość i nie zauważysz agresywnego zachowania.
Chociaż jest to znacznie rzadsze, czasami króliki zajmują znacznie większy obszar jako swój własny. Na przykład cały salon. Ich priorytetem jest wówczas zwalczanie każdego, kto wkracza na ich przestrzeń
Pachniesz jak inne zwierzęta
Czasami przyjazne króliki stają się nagle bardzo agresywne i terytorialne, jeśli wrócisz do domu pachnąc jak inne zwierzęta (np. psy, koty). Jest to szczególnie ważne, jeśli wracasz do domu pachnąc jak inne króliki.
Ten problem mogą mieć głównie osoby pracujące, bądź udzielające pomocy w różnego rodzaju schroniskach lub siedzibach fundacji. Oczywiście pochwalamy taki rodzaj pomocy zwierzakom!
Po powrocie do domu ważne jest wtedy przebranie się i zmycie z siebie zapachu innych królików zanim podejmiemy interakcje ze swoim własnym. Taka procedura pomaga także przy zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, więc jest jak najbardziej wskazana.
Osaczony królik.
Czasami króliki wybuchają agresją, ponieważ są przestraszone i próbują się bronić. Dla większości królików pierwszym ruchem w sytuacji zagrożenia będzie zastygnięcie w miejscu lub ucieczka i ukrycie się. Kiedy jednak postrzegane niebezpieczeństwo nie znika, a królik czuje się osaczony, może w ostateczności także zaatakować.
W większości przypadków króliki nie lubią lub boją się być podnoszone. Mogą za każdym razem reagować w ten sposób na ludzi, którzy je podnoszą. Bywa to często przyczyną ugryzień i innych agresywnych zachowań. Jeśli sytuacje tego typu powtarzają się często może to nauczyć królika reagowania w podobny sposób na inne zdarzenia wywołujące u niego przerażenie lub niepokój (np. praca odkurzacza)
Atakowanie zapewnia mu spokój.
Twój królik rzuca się na Ciebie atakując? Najczęstszym, ludzkim odruchem jest wtedy l przestraszenie się i wycofanie z zasięgu królika. Jeśli te sytuacje powtarzają się często królik może zacząć przyzwyczajać się do agresywnego zachowania. Królik może nauczyć się dzięki temu atakować ludzi gdy tylko zbliżą się do niego ponieważ wcześniej bywało to skuteczną według niego metodą. Zapewniało mu spokój.
Pojedyncze przypadki takiego zachowania nie są problemem. Jeśli jednak zdarza się to w Twoim domu częściej Twój królik może nauczyć się złych reakcji. Warto przede wszystkim zachować spokój i zimną krew kiedy to nastąpi.
Znudzony królik.
Czasami króliki stają się agresywne, ponieważ są znudzone. To zjawisko jest szczególnie często spotykane jeśli zwierzak mieszka w zbyt małej klatce. Królik się znudzi jeśli nie ma wystarczająco dużo czasu lub miejsca na ćwiczenia. Mogą też być sfrustrowani, jeśli nie mają dostępu do zabawek umilających im czas.
Króliki mogą się również nudzić, ponieważ nie mają wystarczającej socjalizacji. Uderzają i zaczepiają Cię, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli nie jesteś w stanie spędzić wystarczająco dużo czasu ze swoim królikiem, aby był wystarczająco szczęśliwy, powinieneś rozważyć zapewnienie mu towarzysza jego gatunku.
Przeszła trauma.
Jeśli Twój królik jest adoptowany, prawdopodobnie przyjechał z bagażem wcześniejszych doświadczeń.
Być może został porzucony i musiał radzić sobie z wieloma, przerażającymi miejscami pobytu. Niektóre króliki pochodzą z miejsc, w których zostały znacząco zaniedbane.
Jeśli twój królik cię zaatakuje, ale wydaje się, że nie ma żadnego oczywistego wyzwalacza, może to być spowodowane czymś z jego przeszłości. To jedne z najtrudniejszych sytuacji do rozgryzienia, ponieważ nie wiesz, skąd się wzięły. Aby dowiedzieć się co powoduje, że twój królik wybucha musisz uważnie obserwować i szukać wzoru jego postępowania. Coś sprawia, że królik czuje się zagrożony. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się co to jest, abyś mógł pomóc swojemu królikowi znów poczuć się bezpiecznie.
Przestraszony królik.
Króliki są dalekowzroczne i mogą zostać przestraszone przez wszystko, co porusza się zbyt szybko bezpośrednio przed nimi. Mają też martwy punkt bezpośrednio przed nosem. Oznacza to, że jeśli wykonasz jakiekolwiek nagłe ruchy w pobliżu głowy królika, zwłaszcza jeśli znajduje się tuż przed nim, królik może się nagle przestraszyć i cię ugryźć.
Niepełnosprawny królik, który jest niewidomy lub głuchy, może również bardzo łatwo zostać przestraszony i bardziej skłonny do ataku. Na dobry początek musisz nauczyć się pracować ze swoim królikiem, aby móc wchodzić w interakcje w sposób, który go nie przestraszy.
Zestresowany lub w bólu.
Czasami króliki wydają się zrzędliwe lub agresywne, gdy są zestresowane lub odczuwają ból. Jeśli nie możesz w żaden inny sposób dowiedzieć się co powoduje agresywne zachowanie królika, powinieneś rozważyć zabranie go do weterynarza na kontrolę stanu zdrowia.
Jest to szczególnie ważne jeśli zauważysz inne zachowania, które mogą wskazywać na chorobę królika, takie jak m.in:
- Zmniejszony apetyt
- Zmniejszona energia
- Mniejsze niż zazwyczaj kupy
- “Tupanie” skokami.
- Przyjęcie pozycji “na kurkę”.
Rozejrzyj się także w otoczeniu jego “kwatery”. Czy coś się ostatnio zmieniło? W otoczeniu może być coś głośnego lub przerażającego, co stresuje królika. Stresującym może być także sama zmiana ustawienia na jego terytorium (przestawienie mebli, zmiana konfiguracji w kojcu itp.) Sprawdź czy możesz cos poprawić, aby królik znów czuł się bezpiecznie i komfortowo.
Entuzjastycznie nastawiony do jedzenia.
Czasami królik wcale nie jest agresywny. Są po prostu zbyt podekscytowani jedzeniem. Jest to prawdopodobna przyczyna jeśli królik ma tendencję do gryzienia w rękę, gdy wkładasz miskę z jedzeniem do klatki.
Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym scenariuszem jest natychmiastowe odłożenie jedzenia, aby królik nie musiał czekać. Powinieneś również trzymać się stałego harmonogramu, aby wiedziały, kiedy spodziewać się jedzenia. Nigdy nie odmawiaj królikowi jedzenia jako kary. Jest to nie tylko okrutne, ale może również prowadzić do poważnych problemów żołądkowo-jelitowych, ponieważ zdrowie królika zależy od ruchu jego jelit.
Myśli, że twój palec to uczta.
Jeśli twój królik chce wyrwać ci smakołyk z ręki, ale zamiast tego wgryza się w twój palec, nie jest to zachowanie agresywne. Króliki nie mają dobrego wzroku z bliska, więc niektóre z nich też nie mają zbyt dobrego celowania podczas przyjmowania smakołyków. Króliki, które entuzjastycznie wyrywają smakołyki z ręki, bywają najgorszymi “przestępcami”.
Aby nauczyć królika, jak lepiej celować podczas przyjmowania smakołyków, spróbuj podawać smakołyki przez chwilę na łyżce, a nie podawaj z ręki. Gdy Twój królik będzie coraz lepszy w przyjmowaniu smakołyków, możesz wrócić do podawania mu jedzenia z Twojej ręki.
Jeśli królik gryzie Twój palec, mimo że nie podajesz mu aktualnie żadnego przysmaku może to być spowodowane utrzymywaniem się na rękach zapachów ich ulubionych owoców i warzyw (np. aromat i posmak banana jedzonego przez Ciebie wcześniej).
Przygryzanie kontra gryzienie.
Lekkie przygryzanie królika bardzo różni się od ugryzienia. Przygryzanie to lekkie uszczypnięcie zębami. Chociaż mocne szczypanie może od czasu do czasu pozostawić czerwony ślad na skórze, nigdy nie powinno to spowodować uszkodzenia skóry. Jeśli dużo przebywasz z królikiem to prawdopodobnie w pewnym momencie Cię uszczypnie, ale nie jest to zachowanie agresywne.
Królik może cię ugryźć, gdy:
- Jest zirytowany i chce żebyś odszedł żebyś odszedł. Jeśli głaskasz swojego królika, ale on chce się odsunąć i ukrywać, może cię ugryźć. Dzieje się tak najczęściej, gdy trzymasz lub podnosisz królika gdy on tego nie chce.
- Blokujesz dostęp do miejsca, które chce poznać. Jeśli twój królik jest zdeterminowany aby gdzieś iść, ale blokujesz mu drogę, mogą Cię ugryźć w geście protestu. Uprzejme króliki będą cię mocno szturchać nosem, zamiast używać zębów.
- Próbuje Cię wypielęgnować. Kiedy króliki pielęgnują się nawzajem, czasami lekko szczypią, aby pomóc usunąć kołtuny. Twój królik może zrobić to samo z Tobą myśląc, że Ci pomaga. Jest to szczególnie powszechne gdy pielęgnują ubranie i natkną się na szew.
Czy martwić się ugryzieniem królika?
Króliki mają bardzo mocne szczęki i zęby. Mogą wyrządzić zaskakującą ilość szkód powodując głębokie rany kłute. Na wolności te silne szczęki mogą nawet pomóc im w walce z niektórymi drapieżnikami gdy zostaną osaczone.
Na szczęście dla ludzi, ugryzienia królików w zwykle nie powodują trwałych uszkodzeń. Potrafią jednak ugryźć wystarczająco mocno, by zaczęła lecieć krew. Na pewno będzie to boleć, ale ukąszenia królików rzadko przenoszą jakąkolwiek chorobę. Ich siekacze mogą powodować głębokie rany kłute, ale będą one wykonywać czyste cięcia i prawdopodobnie nie zostaną zakażone. Jeśli nie masz osłabionego układu odpornościowego, nie masz powodu by martwić się ugryzieniem królika.
Jeśli ugryzie Cię królik postępowanie wedle podstawowych zasad pierwszej pomocy jest więcej niż wystarczające. Wystarczy oczyścić, zdezynfekować ranę i przykryć ją bandażem. Dobrym pomysłem jest pilnowanie rany dla pewności, że nie została zakażona.