Istnieje wiele informacji, które mówią, że musisz wysterylizować lub wykastrować swoje zwierzęta, ale jak ważne jest to naprawdę? Każdego roku schroniska zapełniają się niechcianymi zwierzętami. Nie są to tylko koty i psy. Zawsze znajdą się jakieś niechciane mioty królików, które muszą znaleźć nowe domy. Kastracja królika jest niezwykle ważna. Wydłuża oczekiwaną długość życia królika o 2 lata lub nawet więcej. Możesz naprawić wiele problemów z zachowaniem królika, kastrując go. Wszystko co trzeba zrobić, by przygotować się na operację królika może w pierwszej chwili wydawać się nieco przytłaczające. Przez zabiegiem warto rozważyć kilka rzeczy. Trzeba znaleźć dobrego weterynarza w swojej okolicy i odpowiednio dbać o swojego królika przed i po operacji.
W artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze zagadnienia związane z kastracją królika. Po zapoznaniu się z treścią wpisu Ty i Twój królik będziecie gotowi na to by przejść ten proces z wszystkimi niezbędnymi informacjami.
Spis zawartości wpisu :
Czy operacja jest bezpieczna?
Kastracja królika należy do zabiegów o bardzo niskim ryzyku. Przez ostatnie dekady nastąpił znaczny postęp w medycynie zwierząt egzotycznych. Doświadczony weterynarz, specjalista nie powinien mieć problemu z przeprowadzeniem zabiegu. Zabieg kastracji królika na stałe eliminuje problemy związane z zachowaniem królika spowodowanym buzującymi hormonami, czego sterylizacja nie zapewni. Sterylizacja wyeliminuje jedynie problem z niechcianymi miotami naszych królików. Dlatego kastrację uważa się za bardziej pożądaną u królików z dwóch, przedstawionych rodzajów operacji.
Zawsze istnieje niewielkie ryzyko, że coś pójdzie nie tak, zwłaszcza jeśli chodzi o małe zwierzęta. Najczęściej bywają to komplikacje związane z narkozą. Sam zabieg wycięcia narządów nie powinien przysporzyć kłopotów doświaczonemu weterynarzowi. Na dłuższą metę ryzyko dla zdrowia wynikające z braku kastracji królika jest znacznie większe. W szczególności samice królików mają 80% szans na rozwój raka macicy, jeśli nie są kastrowane.
Koszt zabiegu kastracji królika.
Koszt zabiegu kastracji będzie zależny od gabinetu, w którym chcemy go przeprowadzić. W większych miastach będzie znacznie wyższy. Cena zabiegu będzie wahać się w przedziale 150 – 300 zł. Każdy gabinet weterynaryjny ma swój cennik i by przekonać się ile kosztuje kastracja w Twojej okolicy najlepiej skontaktować się bezpośrednio z weterynarzem.
Koszt kastracji samca będzie zawsze znacznie niższy niż kastracji samicy. Wykonanie zabiegu na samcu jest znacznie łatwiejsze i pochłania zdecydowanie mniej czasu więc i różnica w cenie będzie adekwatna.
Znajdź doświadczonego weterynarza do zabiegu.
Króliki i ich potrzeby medyczne znacznie różnią się od kotów czy psów. Nie chciałbyś powieżyć zdrowia swojego pupila komuś kto nie ma o nim pojęcia. Musisz znaleźć weterynarza, który specjalizuje się w królikach. Szukaj specjalistów od małych zwierząt i zwierząt egzotycznych.
Najlepiej znaleźć weterynarza specjalizującego się w królikach. Wielu weterynarzy zwierząt egzotycznych może nie mieć pojęcia o królikach i specjalizuje się w ptakach lub innych zwierzętach egzotycznych. Dobrze więc będzie porozmawiać z wybranym weterynarzem i zorientować się czy na pewno będzie wiedział co robić.
Istnieje możliwość, że w Twojej najbliższej okolicy nie znajdziesz specjalisty od królików. Dobrym wyjsciem będzie wówczas rozejrzenie się za gabinetem w najbliższym większym mieście. Zdecydowanie lepiej dla Twojego królika będzie powierzyć go odpowiedniej osobie nawet jeśli będzie to wymagało dalszej podróży i zmniejszenie tym samym ryzyka niepowodzenia zabiegu lub późniejszych komplikacji.
Opieka nad królikiem przed operacją
Przed zabiegiem nie należy zmieniać diety królika. Karm go tak jak zazwyczaj. Sprawne działanie układu trawiennego królika w dużej mierze zależne jest od stałego przemieszczania się pokarmu więc nie należy go zaburzać.
Nigdy nie powinieneś głodzić swojego królika. Może się zdarzyć, że personel gabinetu zaleci wstrzymanie karmienia przes operacją. Jest to standardowa procedura przedzabiegowa u większości zwierząt. Jeśli taką informację otrzymasz od weterynarza, u którego planowałeś przeprowadzenie zabiegu będzie to wyraźny znak, że nie ma on pojęcia o zajęczakach i powinieneś wówczas rozważyć znalezienie innego, lepszego specjalisty.
Weterynarz może zaproponować badanie krwi królika przed zaplanowaniem zabiegu. Jest to sposób na upewnienie się, że królik jest zdrowy i wolny od podstawowych schorzeń, które mogłyby skomplikować operację. Badanie krwi szczególnie zaleca się u starszych królików ( 2 lata lub więcej). Prawdopodobnie będzie się to też wiązało ze wzrostem kosztu zabiegu.
Po przeprowadzeniu operacji Twój królik nie będzie zachowywał się jak zazwyczaj. Warto przez pierwsze dwa, trzy dni po zabiegu dokładnie obserwować zwierzę. Warto zatem planować zabieg kastracji tuż przed weekendem by mieć więcej wolnego czasu na doglądanie pupila i jego powrotu do pełni zdrowia.
Opieka pooperacyjna.
Lekarz weterynarii powinien upewnić się, że królik wybudził się i ponownie zaczął jeść nim odeśle go do domu. Istnieje możliwość zatrzymania królika pod opieką weterynarza na noc w celu obserwacji i upewnienia się, że zwierzę prawidłowo wraca do zdrowia.
Po zabiegu kastracji królik będzie mniej aktywny, grymaśny i oszołomiony. Nie jest to powód do zmartwień i takie zachowanie jest jak najbardziej normalne tuż po przeprowadzeniu zabiegu. W kilka dni Twój pupil wróci do pełni zdrowia i nadal będzie Twoim ukochanym przyjacielem. W pierwszych dniach po operacji warto rozważyć umieszczenie królika w nieco mniejszej klatce niż zazwyczaj. Ma to na celu zniechęcenie go do nadmiernych akrobacji i aktywności, które nie są wskazane. Zmniejszy to szansę na uszkodzenie rany pooperacyjnej.
Weterynarz, który zna się na królikach przedstawi Ci szczegółowe instrukcje co do opieki nad królikiem w ciągu kolejnych dni. Warto uważnie słuchać jego zaleceń i bez względnie się do nich stosować.
W przypadku królików nie ma potrzeby stosowania stożka jak u większości psów czy kotów. Istnieją jednak przypadki, w których lekarz weterynarii zaleci stosowanie go jeśli Twój królik rozdrapuje, uszkadza ranę. Warto stosować się do tych zaleceń, choć zdarza się to niezwykle rzadko.
Obserwuj swojego królika, aby upewnić się, że je.
Ważne by Twój królik ( niezależnie od płci ) jak najszybciej zaczął jeść i wypróżniać się. Jeśli królik nie zaczął jeść w ciągu 10-12 godzin od powrotu do domu należy skontaktować się z weterynarzem. Być może konieczne będzie podanie odrobiny karmy ratunkowej by pomóc w tym królikowi.
Na ogół króliki są dość szybko gotowe do powrotu do codziennej diety ( szczególnie samce ) za raz po operacji. Jeśli tak się nie dzieje staraj się zachęcić lub zmusić ( jeśli zajdzie taka potrzeba ) do jedzenia. Upewnij się, że ma dostęp do siana, wody i granulek. Świeże warzywa liściaste lub niewielka ilość ulubionego smakołyku może też być dobrym pomysłem na zachętę dla królika do jedzenia po zabiegu.
Opieka nad samcem królika po kastracji.
Operacja kastracji u samców królika jest znacznie łatwiejsza. Zwykle bezproblemowo i stosunkowo szybko zaczynają wracać do zdrowia w porównaniu do samic. Czasami wręcz są gotowi do normalnego funkcjonowania juz po powrocie do domu. Samiec nadal będzie obolały i nieco mniej aktywny w ciągu najbliższych dni.
Zabieg kastracji u samca królika pozostawia kilka szwów, w których wykonuje się nacięcie w celu usunięcia jąder. Możliwe, że konieczna będzie wizyta kontrolna w celu ich usunięcia w ciągu kilku tygodni od zabiegu. Weterynarze jednak co raz częściej używają szwów, które same się rozpuszczają. W naszym obowiązku wówczas będzie dokładna obserwacja nacięcia. W ten sposób upewnisz się, że nie wystąpiło zakażenie i Twój królik nie liże nadmiernie rany, ponownie ją otwierając.
Wykastrowane króliki stają się bezpłodne dopiero kilka tygodni po operacji. Hormony nadal przepływają przez organizm królika i zaczynają powoli zanikać. Warto zatem unikać kontaktu pupila z innymi królikami, szczególnie odmiennej płci, przez ten czas.
Jeśli królik uprzednio był związany z innym możesz pozwolić im przebywać razem o ile wzajemne interakcje przebiegają spokojnie. Cały czas obserwuj zwierzaki i jeśli zajdzie potrzeba niezwłocznie rozdziel je.
Opieka nad samicą królika po kastracji.
Kastracja samicy królika jest nieco bardziej skomplikowana niż sterylizacja, ponieważ obejmuje wewnętrzną operację usunięcia macicy. Większość samic królików potrzebuje co najmniej kilku dni, aby wyzdrowieć, a czasami nawet 1-2 tygodnie.
Kiedy po raz pierwszy wraca do domu, postaraj się, aby było jej ciepło i wygodnie. Ale unikaj dotykania jej tak bardzo, jak możesz, aby uniknąć podrażnienia nacięcia. Możesz pozwolić zwierzętom związanym na interakcję z nią i pocieszyć ją. Tylko upewnij się, że są spokojne i nie starają się przesadnie pielęgnować rany.
Po powrocie do domu upewnij się, że ma dostęp do jedzenia, wody i świeżej zieleni. Może minąć kilka dni, zanim wróci do normalnej diety.
Jej kupki w ciągu pierwszych kilku dni mogą być mniejsze lub zdeformowane. Ale tak długo, jak twój królik je i wraca do swojej normalnej diety, jego kupki również powinny wrócić do normy po kilku dniach.
Obecnie większość lekarzy weterynarii używa kleju chirurgicznego lub szwów rozpuszczających, aby ponownie zszyć nacięcie brzucha. Prawdopodobnie nie będziesz musiał umawiać się na wizytę kontrolną, aby usunąć szwy. Warto jednak mimo to umówić się na wizytę aby sprawdzić królika i upewnić się, że rana goi się dobrze.
Twój królik wkrótce wróci do normy i na dłuższą metę będzie mu znacznie lepiej.
Korzyści zdrowotne kastracji.
Problemy zdrowotne to najważniejszy powód byś zdecydował się na zabieg kastracji. Może to wydłużyć jego życie nawet o 1-2 lata.
Niewykastrowane samice królików mają 80% szans na rozwój raka macicy w wieku 2-5 lat. Samce królików mają dużą szansę zachorowania na raka jąder, jeśli nie zostały wykastrowane. Ale ryzyko, w obu przypadkach, spada praktycznie do zera po przeprowadzeniu operacji kastracji.
Zarówno samce, jak i samice, które zostały wykastrowane, mogą cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem. Zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia podczas zabiegów chirurgicznych. W przypadku zabiegu kastracji szansa niepowodzenia jest mała. Biorąc to pod uwagę jest to znacznie bardziej korzystne niż bardziej bolesna, często śmiertelna choroba, która może wystąpić u naszego królika kilka lat później.
Korzyści dla zachowania.
Większość królików, zarówno samców, jak i samic, po osiągnięciu dojrzałości płciowej zaczyna rozwijać pewne agresywne i nieprzyjemne zachowania. Większość z nich opisaliśmy w artykule: “Zachowania i mowa ciała królików” i zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Króliki będą rozpylać mocz wszędzie gdzie mają dostęp aby zaznaczyć swoje terytorium. Będzie to miało miejsce nawet jeśli zwierzak był uprzednio nauczony do korzystania z kuwety. Istnieje też prawdopodobieństwo, że królik bardziej niż zwykle skupi się na zachowaniach destrukcyjnych takich jak obgryzanie mebli czy dywanów. Kastracja królika powinna znacznie wyeliminować nieprzyjemny odór moczu i ukrócić opisane wyżej zachowania.
U samic królika zabieg kastracji wyeliminuje stres wywołany przez urojone ciąże, które zdarzają się dość często u samic niewykastrowanych.
Niewykastrowane króliki są również znacznie bardziej skłonne do okazywania agresywnych zachowań terytorialnych wobec ciebie lub każdego innego królika, z którym dzielą przestrzeń. Może się zdarzyć, że będą gryźć, uderzać, rzucać się i warczeć na ciebie.
Po tym, jak twój królik przejdzie zabieg kastracji, te agresywne zachowania powinny zacząć się zmniejszać, a nawet całkowicie ustać. Powinni zacząć częściej korzystać ze swojej kuwety, a zachowanie terytorialne będzie już przeszłością.
Całkowite zatrzymanie tych zachowań może jednak zająć trochę czasu. Zachowania powinny powoli uspokajać się w ciągu jednego do dwóch miesięcy, ponieważ poziom hormonów w organizmie królika zaczyna powoli spadać.
Ale po tym, jak Twój królik wyzdrowieje po operacji, odkryjesz, że wiele z tych agresywnych i terytorialnych zachowań całkowicie ustaje. Króliki, które zostały naprawione, są znacznie spokojniejsze, ponieważ ich hormony się ustabilizują. Znowu będą Twoim przyjaznym i towarzyskim pupilem.
Zapobieganie niechcianym miotom.
Króliki mogą mieć 12 miotów rocznie. Mnożą się jak – no cóż – króliki.
Jeśli jesteś posiadaczem więcej niż jednego królika i są odmiennych płci proces kastracji, pomijając najważniejszy powód jakim jest zdrowie, zapobiegnie dalszemu mnożeniu się.
Z pewnością młode króliczki to najsłodsze istoty stąpające po ziemi. Często jednak powiększenie się domowego stada może spowodować problemy z utrzymaniem zwierzaków i zapewnieniem im odpowiednich warunków. Jeśli nie będziesz mógł zapewnić im należytej opieki konieczne będzie znalezienie im nowego domu. Nie będzie to takie proste – choć nie niemożliwe.
Opcją jest też oddanie małych do schroniska ale te i tak często miewają problemy ze znalezieniem wystarczającej liczby chętnych, adoptujących. W wielu przypadkach nieplanowane pojawienie się większej liczby młodych może zniechęcić właściciela, przysporzyć wielu kłopotów i dodatkowych kosztów.
W jakim wieku kastrować króliki?
Zabieg kastracji przeprowadza się u królików, które osiągnęły dojrzałość płciową.
Samce królików są gotowe do wykastrowania gdy wykształcą się ich jądra, w wieku od trzech do pięciu miesięcy. Dojrzewające nieco później samice królika są gotowe do zabiegu kastracji około piątego, szóstego miesiąca życia.
Czy osobowość królika zmieni się po kastracji?
Po przeprowadzeniu zabiegu kastracji osobowość królika nie powinna ulec zmianie. Kastracja może sprawić, że będzie mniej zrzędliwy i agresywny. Jeśli przed zabiegiem twój pupil lubił Cię lizać i się przytulać to nadal będzie czerpał z tego przyjemność. Istnieje możliwość, że stanie się nawet jeszcze bardziej potulny nie będąc tak sfrustrowany seksualnie.
Adoptowanie królika.
Jeśli nie masz jeszcze królika, a planujesz jego posiadanie warto rozważyć adopcję ze schroniska lub jednej z fundacji zajmującej się niechcianymi królikami.
Polecamy zajrzeć do: Okienko życia dla królików i gryzoni.
Na ogół króliki dostępne do adopcji w wyżej wymienionych organizacjach są już po zabiegu kastracji więc przysporzą Ci znacznie mniej problemu niż chociażby te ze sklepu zoologicznego lub pochodzące z hodowli (w których często warunki życia zwierzaków pozostawiają wiele do życzenia).