Zdarza Ci się zastanawiać się, co dokładnie chce przekazać Twój królik, kiedy skacze i kręci się w powietrzu lub tupie w Twoim kierunku? Dlaczego królik lubi ocierać się o wszystko w swoim zasięgu podbródkiem? Nie ma na świecie gatunku zwierząt które nie miałyby swego sekretnego języka ciała by komunikować się z pozostałymi przedstawicielami gatunku. Króliki nie są wyjątkiem.
Artykuł, który czytasz powstał zarówno dla początkujących jak i tych bardziej doświadczonych właścicieli królików. Pomoże rozumieć co nasi pupile chcą przekazać swym zachowaniem. Warto wiedzieć co może mieć na myśli Twój pupuil kiedy zachouje się inaczej niż zwykle.
Lista zachowań królika, przedstawiona poniżej pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje zwierzę. By ułatwić dotarcie od interesującego Cię zagadnienia skorzystaj z rozwijanego spisu zawartości wpisu znajdującego się poniżej.
Spis zawartości wpisu :
Obserwowanie królika i język ciała królików.
Bardzo ważne jest byśmy nauczyli się zwracać uwagę na znaki behawioralne podczas obserwowania naszego królika. Przyglądaj się uważnie by nic nie uszło Twojej uwadze. Język ciała królików jest na swój sposób wyjątkowy. Używają uszu, ogona, nosa ale także pozycji ciała i samego sposobu poruszania się by uwidocznić to co aktualnie mają na myśli i jak się czują.
Zajmie trochę czasu i bacznej obserwacji by w pełni zrozumieć zachowanie naszego futrzaka. Na szczęście przygotowaliśmy tę obszerną listę najczęstszych znaków behawioralnych w mowie ciała królika. Język ciała królika od A do Z. Ściągawka, dzięki której dowiesz się wszystkiego, co Twój królik może mieć Ci do powiedzenia przez swoje zachowanie.
Dokładne zrozumienie i interpretowanie tego co przekazane zostało w mowie ciała królika to najważniejszy krok do nawiązania z nim więzi. Gdy wiesz co próbuje Ci powiedzieć, o co prosi, co mu przeszkadza, będziesz mógł spędzać z nim czas w sposób wyjątkowy, z którego na pewno oboje będziecie zadowoleni. Oczywiście królik królikowi nierówny i każdy ma własny charakter.
Tupnięcia tylnymi stopami w podskokach.
https://www.youtube.com/watch?v=jZZaJeTIlnM – nasz Marshall skacząc trzepocze skokami.
Czy zdarzyło ci się, po odłożeniu królika trzymanego na rękach, że ten trzepocze tylnymi nogami podczas podskakiwania? Jest to bardzo wymowny znak tego, że królik jest mocno zdenerwowany. Króliki nie przepadają za noszeniem na rękach i najpewniej to był główny powód jego zdenerwowania. Ten sposób wyrażania niezadowolenia królika da się także zaobserwować innych sytuacjach. Na przykład tuż po obcinaniu paznokci królika lub przeczesywaniu sierści . Tupanie tylnymi nogami, w podskokach często da się też zaobserwować chwilę po tym, jak obrażony królik odwraca się do nas zadkiem i przez chwile całkowicie nas ignoruje.
Po zaobserwowaniu takiego zachowania u swojego królika jesteśmy w stanie bliżej poznać jego charakter. Niektóre z nich same po chwili wrócą i wybaczą gdy tylko usłyszą dźwięk zbliżającej się przekąski. Inne będą czekały aż przyjdziesz i wygłaszczesz lub wymasujesz je w ramach zadośćuczynienia. Może się też zdarzyć, że po trzepotaniu tylnymi łapami królik obrazi się na dłuższy czas i odmówi jakiejkolwiek propozycji zawarcia pokoju jaką mu zaproponujemy.
Rozłożony wygodnie. Tylne łapy skierowane do boku.
Jest to sytuacja kiedy królik kładzie się na boku lub na brzuchu z tylnymi łapami skierowanymi do boku lub do tyłu. Czasami zdarza się, że króliczki kładą głowę na łapach, co wygląda bardzo słodko podczas snu. Jest to wyraźny znak, że królik czuje się komfortowo w naszym towarzystwie.
Podobnie jak „wywrotka” (ang. flopping) rozkładanie się jest doskonałą wskazówką, że królik ci ufa i czuje się dobrze z Tobą w pobliżu. Zasadniczo jeśli tylne stopy królika nie stoją solidnie na ziemi oznacza to, że zwierzę czuje się bezpiecznie. W środowisku naturalnym najlepszą obroną królika przed drapieżnikami jest umiejętność ucieczki. Kiedy króliki czują zagrożenie przyjmują pozę pozwalającą im na szybkie zerwanie się do ucieczki, z tylnymi stopami gotowymi do wybicia się do biegu.
Jeśli w Twoim pobliżu królik rozkłada się wygodnie do odpoczynku jest to duża wskazówka, że widzi w Tobie przyjaciela a nie zagrożenie.
Mowa ciała królika.
Czujny. Uszy królika wystawione jak radary.
Czuwanie, zachowanie czujności to sposób w jaki zachowuje się królik, kiedy wyczuwa istniejące zagrożenie. Stara się je zidentyfikować, uważnie nasłuchując. Wystawia przed siebie uszy i przechodzi w stan gotowości do ewentualnej ucieczki.
Czasami wydawać się może, że nasz królik zostaje zaalarmowany i postawiony w stan czuwania w sposób losowy, bez przyczyny. Nie słyszysz żadnych niepokojących dźwięków, a mimo to twój królik nadstawia uszy i zachowuje czujność? To dość wymowny znak behawioralny u królika mówiący o wykryciu zagrożenia. Nie bez przyczyny zmysł słuchu królików uważany jest za jeden z najwrażliwszych na całej planecie. Nasze futrzaki są w stanie usłyszeć dźwięki, których my sami nie odbieramy. Nagłe szczekanie psa kilka ulic dalej może być powodem dla którego królik przechodzi w stan gotowości lub nawet jest w stanie nagle zerwać się do ucieczki.
Jest to dość powszechne zachowanie u królików jak i u innych ssaków jak na przykład kot czy pies. Często zaobserwujesz jak Twój królik wystawia uszy przed siebie zastygając w bezruchu. Zdarza się, że dla zwiększenia zasięgu wzroki i słuchu, króliki łączą ze sobą „nadstawianie uszu z zachowaniem czujności” i „peryskopowanie” ( opisane w oddzielnym akapicie ), czyli stawanie na tylnych stopach i wyciąganie całego ciała jak najwyżej.
Pryskanie moczem i rozrzucanie kup.
Królik rozrzuca swoje pojedyncze kupki i opryskuje moczem cały dostępny obszar by zaznaczyć terytorium. Te króliki, które zostały wysterylizowane lub wykastrowane robią to znacznie rzadziej niż te, które takiego zabiegu nie przeszły.
Możesz także zaobserwować wiele takich zachowań w ciągu pierwszych kilku tygodni królika w nowym domu lub w towarzystwie nowego królika. Potem powoli ustępuje, gdy królik czuje się bardziej komfortowo. Gdy wyłoniony w procesie zaprzyjaźniania królików obejmie dominacje nad drugim królikiem i poczuje, że jest właścicielem terytorium, zwykle przestają rozrzucać kupę gdzie popadnie i nagminnie opryskiwać moczem wszystko co się da. Zauważalne jest, że zaczynają wówczas chętniej korzystać z kuwety. Nic nie zmieni jednak faktu, że by pozbyć się omawianych wyżej zachowań u królika zupełnie konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu sterylizacji bądź kastracji naszego małego ssaka. Bez tego się nie obędzie.
My polecamy wybór kastracji z dwóch dostępnych opcji zabiegu. Załatwia ona problem na stałe i zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji w przyszłości, w przeciwieństwie do zabiegu sterylizacji. Różnice jak i same zabiegi opisane zostaną w oddzielnym artykule już w niedalekiej przyszłości.
Blog o królikach poleca!
Sprawdź także : Jak rodzi samica królika miniaturki? Pokot królika. Jeśli jesteś ciekaw jak wyglądały narodziny naszych królików.
Peryskopowanie.
Kiedy twój królik stoi na tylnych łapach i rozgląda aktywnie oznacza to, że właśnie “peryskopuje”. Każdy królik jest ciekawski i chętnie poznaje swoje otoczenia. Peryskopując królik próbuje uzyskać lepszy punkt obserwacyjny lub zwiększyć zasięg węchu. Jest to naturalne zachowanie podczas badania nowego terytorium lub zapoznawania się z nowymi przedmiotami lub meblami w dotychczasowym miejscu zamieszkania.
Zdarza się, że zwierzak wyciąga się, stając na tylnych stopach oparty o naszą nogę. Jest to miłe doświadczenie.
Z pewnością cieszy każdego właściciela kiedy jego futrzasty pupil to robi. Twój królik to wie! W ten sposób często błagają o smakołyki wiedząc, że to całkiem skuteczna metoda. Ciężko się oprzeć przed wręczeniem pyszności królikowi który wchodzi z nami w tak uroczą interakcję. Więc jeśli twój królik podchodzi do Ciebie i wstaje na tylnych nogach, z tymi uroczymi oczkami królika i małym słodkim nosem, możesz dać mu małego smakołyka. Pamiętaj jednak, że króliki mają wrażliwe żołądki, więc nie chcesz podawać im zbyt wielu przekąsek. Jeśli zależy Ci na zdrowiu pupila, musisz nauczyć się, jak opierać się ich słodkości!
Rzucanie przedmiotami
Króliki lubią rzucać różnymi przedmiotami, takimi jak zabawki, miski, patyki i inne aktualnie dostępne. Często rzucają zabawkami z wikliny i jest to forma zabawy. Królik bierze zabawkę lub miskę do ust i rzucą ją tuż obok. Jeśli to miska i była pełna to tym jednym zgrabnym ruchem mamy już mały bałagan. Po rzuceniu przedmiotem królik najczęściej robi krok lub dwa i ponownie rzuca. Potrafią tak się bawić jakiś czas więc poza bałaganem generują też przy okazji sporą ilość hałasu.
Czasami samo rzucanie przedmiotami ma miejsce ponieważ króliki są trochę sfrustrowane lub znudzone. Na przykład, jeśli są trzymane w pomieszczeniu, które jest zbyt małe. Mogą uciekać się do rzucania miskami z jedzeniem i wodą (niektóre króliki zrobią to, nawet jeśli mają dużo miejsca). Ten problem można rozwiązać też zaopatrując się w ceramiczne, ciężkie miski na pokarm i wodę. U nas takie się sprawdzają. Zwierzakom ciężko jest wziąć je do pyska i rzucić.
Kopanie.
Króliki są naturalnymi nornikami, co oznacza, że na wolności kopią tunele, aby przetrwać. Udomowione króliki nie porzuciły swoich nawyków kopania, jest to zbyt zakorzenione w nich jako instynkt. Twój królik może próbować kopać w kątach i pod drzwiami, zwłaszcza samice. To one są naturalnie głównymi kopaczami gniazd i tym samym dbają o potomstwo.
Możesz zabezpieczyć swój dom przed królikami i powstrzymać królika przed zniszczeniem dywanów, kładąc plastikowe maty lub dywaniki w rogach pokoju. Dzięki temu Twój królik może nadal trwać przy naturalnych zachowaniach bez niszczenia twojego domu.
Nagłe uciekanie.
Nagłe uciekanie, by się gdzieś ukryć, oznacza, że coś wystraszyło twojego królika. Zryw z miejsca by jak najszybciej udać się do bezpiecznej kryjówki. Czasami dokładnie wiadomo co mogło wywołać takie zachowanie u Twojego królika. Mógł to być na przykład nagły, głośny dźwięk, który rozległ się w pokoju lub nawet kilka ulic dalej.
Zdarza się, że wydaje nam się to przypadkowe i niewytłumaczalne, czemu królik zachował się w ten sposób. Nie zapominajmy o ich wrażliwym słuchu. Coś, nawet bardzo oddalone od nas dźwięki, czego nie słyszymy zupełnie dla królika jest słyszalne z łatwością.
Ziewanie
Ziewanie najczęściej widywane przy okazji przeciągania się przez królika. Ustawia wówczas przednie łapki mocno do przodu i przechylając się ziewa wymownie. Robią to najczęściej przed pójściem spać i za raz po przebudzeniu z drzemki. Podobnie zresztą jak wiele innych zwierząt jak i sami ludzie.
Spłaszczenie. Rozkłada się płasko na ziemi.
Spłaszczenie ma miejsce wtedy kiedy króliki całkowicie rozkładają się na ziemi. Ich ciało będzie nadal napięte, z łapami wciąż na ziemi i gotowe do biegu, a ogon będzie wyciągnięty i opuszczony za nimi.
Królik, który rozpłaszcza się na ziemi, to uległy królik. To może być znak, że się boją. Ale mogą też mówić, że rozumieją swoje miejsce w hierarchii społecznej. Uległe króliki zrobią to, aby „ukłonić się” dominującym królikom.
Nie należy tego mylić ze sposobem, w jaki króliki odpoczywają podczas głaskania. Możesz zauważyć, że twój królik prawie wtapia się w podłogę, kiedy robisz mu masaż pleców. To po prostu oznacza, że czują się komfortowo i nie ma nic wspólnego z przerażeniem lub uległością.
Lizanie
Króliki dość często liżą ludzi lub przedmioty w swoim otoczeniu. Lizanie jest jednym ze sposobów na oznaczenie przedmiotów poprzez rozprowadzenie na nich swojego zapachu. W ten sposób królik zdobywa przedmiot. Od tej pory uznaje go za swoją własność. Jeśli zdarzyło ci się, że Twój królik polizał Cię jest to bardzo dobry znak. Nie tylko Cię zaakceptował ale też uznał swoją własnością. Może to być dobrym początkiem zawiązania więzi z królikiem.
Ale lizanie u królików jest także sposobem na oczyszczenie swojej sierści . Jeśli Twój królik liże meble lub niektóre poduszki może to nie być oznaką oznaczania terytorium. Częściej bywa to związane z nawykami pielęgnacyjnymi królików niż instynktem terytorialnym. Będąc w stadzie nieustannie pielęgnują się wzajemnie. Jest to typowe zachowanie uległych królików, ponieważ ich zadaniem w stadzie jest wykonywanie większości zabiegów pielęgnacyjnych.
Tekstura materiału na niektórych sofach, poduszkach czy ubraniach bywa na tyle podobna, że instynkt podpowiada mu by je pielęgnować. Czasami liżą też ludzi. Możliwe jest, że to dlatego że czują na palcach pozostałości po jakimś smakołyku. W większości przypadków będzie to jednak oznaka tego, że królik liże bo na prawdę kocha i czuje potrzebę pielęgnowania Cię.
Tworzenie gniazda.
Jeśli masz niewysterylizowaną samicę królika, możesz zauważyć pewne zachowania związane z zakładaniem gniazda. Zacznie zbierać różne materiały na wyściółkę, a także będzie próbowała kopać w kącie, aby zrobić gniazdo dla swoich dzieci.
Samica zrywa futro z podgardla, klatki piersiowej i przednich nóg, aby dodać ją do materiału pościelowego do gniazda. Czasami zachowanie pojawia się, ponieważ królik jest rzeczywiście w ciąży. Ale w przypadku królików domowych, które nie są hodowane, jest to zwykle ciąża fałszywa. To zachowanie powinno całkowicie ustać, jeśli zostanie wysterylizowany/wykastrowany. W naszym przypadku niestety to nie była urojona ciąża. Nasze futrzaki wyrobiły się z wydaniem potomstwa na świat zanim doszło do zabiegu kastracji. Więcej na ten temat możecie przeczytać w oddzielnym artykule pt. “Jak ciężarna samica królika buduje gniazdo“, do którego odnośnik znajdziecie poniżej.
Odwrócenie się plecami
Niektóre króliki naprawdę potrafią chować urazę. Jeśli zrobisz coś, co zdenerwuje twojego królika, na przykład przestawiasz klatkę lub szczotkujesz, może przez chwilę odmówić jakiejkolwiek interakcji z tobą. Zwykle Dada się zauważyć, że jest Tobą rozczarowany. Celowo usiądzie tyłkiem do ciebie i dając ci chłodne spojrzenie i wyraźny znak byś na chwilę po prostu się odczepił. Odwracanie się królika plecami do nas trzeba odbierać jako znak by dać mu chwilkę spokoju w samotności bo na tą chwilę ma nas najzwyczajniej dość.
Ale nie przejmuj się zbytnio, jeśli twój królik w tej chwili Cię ignoruje. W końcu przyjdzie i ci wybaczy. Po prostu bądź cierpliwy i daj im trochę czasu i swobody w spokoju.
Ciekawy. Szybko porusza nosem.
Królik zaciekawiony, ciekawski często wyglądem przypomina królika ostrożnego, w trybie czujności. Te zachowania królika zwykle idą w parze ponieważ ciekawskie króliki będą zarazem ostrożne względem poznawanego obiektu w swoim otoczeni.
Królik wyraża zaciekawienie poprzez powolne zbliżanie się do obiektu z uszami wystawionymi do przodu. Ich nos będzie znacznie szybciej poruszał się. Królik rusza szybciej nosem zawsze gdy chce zwiększyć szanse na wywęszenie czegoś nowego. U ciekawych królików to normalne i takie zachowanie zaobserwujemy dość często.
Kiedy królik jest ciekawy, powoli zbliża się do obiektu zainteresowania na palcach z uszami do przodu. Ich nos będzie poruszał się szybciej niż zwykle, próbując wywęszyć coś nowego.
Pielęgnacja. Wzajemne iskanie.
Króliki uważane są za bardzo czyste zwierzęta. Pielęgnują swoje futerko dokładnie, kilka razy w ciągu dnia. Co za tym idzie, spędzają dużo czasu na pielęgnacji. Będziesz mógł niejednokrotnie zaobserwować jak królik odwraca się i gimnastykuje by wyczyścić sobie tyłek. W innym momencie będzie przesłodko czyścił swoją twarz i uszy, używając do tego łapek. Kiedy króliki żyją w liczniejszych grupach normalnym jest fakt wzajemnego iskania się. Często króliki żyjące w stadzie czyszczą się wzajemnie. Te zwyczaje bywają bardzo hipnotyzujące i bardzo ciekawe do oglądania. Szczególnie dzieci wydają się być nadzwyczajnie zaciekawione tym procederem.
Niektóre króliki bywają skromne i wstydliwe. Co za tym idzie są znacznie mniej skłonne do rozpoczęcia swojej rutyny pielęgnacyjnej w Twojej obecności. Wiedząc, że ktoś ich obserwuje będą krępować się i denerwować. Jeśli królik pielęgnuje swoją sierść w Twojej obecności jest to znak, że uznaje Cię za przyjaciela i nie krępuje się przebywając z Tobą.
Kręcenie kółek przy nodze.
Kiedy królik krąży wokół twoich stóp (lub biega ósemkami między twoimi nogami), jest to oznaką podekscytowania i miłości. Przy okazji kręcenia ósemek między nogami wielce prawdopodobne jest, że królik będzie przy tym wydawać uroczy dźwięk mlaskania.
Takie zachowanie najczęściej da się zaobserwować kiedy królik wie, że sięgasz po przekąskę. Czasami wyczują zapach smakołyku w Twojej dłoni. Innym razem pora dnia podpowie im, że nadszedł czas otrzymania pysznego smakołyka. Królik jest podekscytowany wiedząc że już pora na smakołyk dlatego też te pełne radości i ekscytacji zachowanie. Zdarza się, że mocno przywiązany do nas, królik zachowuje się podobnie widząc nas po długiej nieobecności.
Głośne Stąpanie/Tupanie w podłogę.
Jest to jeden z najgłośniejszych dźwięków jaki usłyszysz od swojego królika. Brzmi to jak upuszczenie ciężkiego przedmiotu na podłogę. Królik z całych sił uderza swoimi, niezwykle silnymi tylnymi nogami o ziemię, Dźwięk ten może być na tyle głośny, że bez problemu obudzi Cię w nocy.
Głośne tupanie tylnymi nogami o ziemię u królika oznacza jedną z dwóch rzeczy:
- Niebezpieczeństwo! Wyczuwam niebezpieczeństwo i próbuję Cię ostrzec.
- Jestem na ciebie zły! Irytujesz mnie , odejdź.
Bywa, że królik uderzy o podłogę tylko raz. Niebezpieczeństwo, przed którym ostrzegał mogło minąć. Może też wydaje mu się że przekazał już swój punkt widzenia i to wystarczy. Najczęściej jednak dźwięk tego głośnego tupania królika powtarza się kilkakrotnie. Wielce prawdopodobne jest wówczas, że Twój królik potwornie się czegoś boi. Spróbuj pocieszyć pupila lub odwrócić jego uwagę od stresującego niebezpieczeństwa jego ulubionym smakołykiem. Polecamy zioła dla królika o właściwościach uspokajających, jako dodatek do diety*.
Króliki uwielbiają zioła. Istnieje wiele rodzajów ziół które mają właściwości uspokajające. To idealne, najzdrowsze zioła dla królika znajdującego się w takiej stresującej sytuacji. W artykule podlinkowanym poniżej znajdziesz wszystko co powinno się wiedzieć o ziołach dla królika.✕
Delikatne szturchnięcie, zaczepianie.
Jeśli królik zaczepia cię delikatnie trącając, szturchając Twoją rękę? Kiedy zaczepia Cię w ten sposób, a przy tym schyla głowę, trzymając ją nisko to znak że Twój królik chce być głaskany. Rzadko zdarza się też, że królik zaczepiając właściciela w ten sposób próbuje poinformować o pustej misce z wodą czy jedzeniem. Bardziej prawdopodobne jest wtedy rozpoczęcie rzucania naczyniami niż zaczepianie, bezpośrednio szturchając..
Każdy wie, że króliki uwielbiają pieszczoty, masaże i zwykłe głaskanie. Szczególnie głaskanie po czole i za uszami sprawia, że nasze króliki są wniebowzięte. Nasza [#bananowa_dama] Sky mogłaby przesiedzieć w miejscu cały dzień byleby była pieszczona w ten sposób ( Co oczywiście nie jest wskazane ). Można też próbować masowania królika wzdłuż grzbietu i przyglądać się jak królik jeszcze bardziej rozkłada się na podłodze. Może się to wydać dziwne i nieco szokujące, niektórych właścicieli królików, ale istnieją też króliki które wolą głaskanie i pieszczoty bardziej niż smakołyki.
Wesołe, szalone podskoki. Świrowanie.
Udało Ci się zaobserwować u swojego królika szaleńcze podskoki z obrotami wykonanymi w powietrzu? Najczęściej połączone są z bardzo szybkim bieganiem po pomieszczeniu, częstymi zrywami i zawracaniem. Z języka angielskiego to zachowanie królika nazywane jest “binky” lub “zoomies”. Nasze dzieci, kiedy pierwszy raz zobaczyły Sky skaczącą po ich pokoju, nazwały to “świrowaniem” i ta nazwa przyjęła się u nas już na stałe. To świrowanie to nic innego jak upust króliczego szczęścia. Zwierzak jest na dany moment zbyt szczęśliwy by usiedzieć w miejscu i czuje potrzebę wyszalenia się, by uwolnić rozpierającą go energię. Zachowanie to da się zaobserwować głównie u królików wolno biegających po dom. Niestety nie udało nam się jeszcze sfilmować tego zachowania u naszych futrzaków. Jak tylko to nastąpi dołączymy film do treści tego wpisu.
Pocieranie podbródkiem.
Pocierając przedmioty lub osoby podbródkiem, w charakterystyczny sposób, królik zaznacza terytorium i powiększa zasięg swoich własności. Traktuje w ten sposób wszystko co uważa za swoje. Króliki ocierając podbródkiem dany przedmiot rozprowadzają swój zapach. Pod brodą mieszczą się gruczoły zapachowe wydzielające silną, rozpoznawalną dla innych królików woń. Podpowiada to innym królikom, że przestrzeń na której właśnie się pojawiły jest już zajęta przez innego osobnika.
Jeśli Twój królik dostał dostęp do nowego obszaru, eksploruje nowe otoczenie, wielce prawdopodobne jest, że będzie ocierał podbródkiem wszystko co napotka na swej drodze. Jest to powszechne zachowanie królika i nie musisz obawiać się gdy Twój pupil to robi.
Zwinięcie się w kulkę.
Zwinięty w kulkę królik nie oznacza nic nadzwyczajnego. Często śpią w tej pozycji. Jest to wygodna pozycja do odpoczynku, drzemki czy snu dla królika Dzięki zwinięciu się w kulkę jest im znacznie cieplej podczas snu lub drzemki. Szczególnie podczas chłodniejszych miesięcy.
Jest to neutralna pozycja królików. Oznacza to, że nie są w pełni zaalarmowani i przygotowani do ucieczki. Ale nie jest to też pozycja najwygodniejsza z możliwych. Pozycja zwiniętej kulki pozwala im utrzymywać tylne stopy w ciągłym kontakcie z podłożem co umożliwia im ucieczkę jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Sprawia to, że królik czuje się znacznie bezpieczniej i jeśli nagle coś wystraszy naszego zwierzaka bez problemu zerwie się do ucieczki i ukryje w bezpiecznym miejscu.
Zdarzają się króliki, które wolą odpoczywać w tej pozycji bardziej niż wyciągając się wygodnie z nogami na boku (nawet kiedy mają ku temu sprzyjające okoliczności i nic nie stoi na przeszkodzie). Jest to kwestia indywidualnych preferencji królika. Ważne by Twojemu pupilowi było wygodnie i by czuł się bezpieczny.
Głośne zgrzytanie zębami.
Głośne szczękanie zębami przeważnie jest oznaką bólu u królika. Dźwięk ten jest trochę podobny do zgrzytu widelca o talerz. Dźwięk ten nie występuje zbyt często i być może (czego życzymy) nie będziesz go słyszał nigdy. Jeśli jednak zaobserwujesz u swojego królika głośne i wyraziste zgrzytanie zębami prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie natychmiastowa konsultacja z weterynarzem. Prawdopodobnie coś dolega Twojemu królikowi.
Głośne zgrzytanie zębami zwykle jest oznaką poważniejszego schorzenia.
Natychmiast skonsultuj się z weterynarzem kiedy usłyszysz je u swojego zwierzaka!✕
Natychmiast skonsultuj się z weterynarzem kiedy usłyszysz je u swojego zwierzaka!
Boksowanie. Atakowanie przednimi łapami.
Należy do niewielu agresywnych zachowań królika. Zwierzak kiedy czuje się zagrożony, w sytuacji bez wyjścia, potrafi zaatakować. Wstaje na tylne nogi, unosząc ciało ku górze. Przednie łapy unosi przed siebie by uderzyć nimi wszystko co znajdzie się w jego zasięgu. Możliwe jest wydawanie przy tym dźwięku bardzo przypominającego warczenie. Uszy królika przeważnie będą podniesione w takiej sytuacji.
Króliki nie należą do agresywnych zwierząt. Raczej wolą uciekać i chować się w bezpiecznych miejscach niż walczyć. Czasami da się spotkać uparte króliki, które w sytuacji zagrożenia zamiast uciekać postanowią bronić tego miejsca poprzez boksowanie. Tak agresywne zachowanie królika może to także mieć miejsce kiedy wchodzisz na terytorium swojego futrzaka kiedy ten bardzo sobie tego nie życzy (np. sprzątając klatkę). Może wtedy obrać postawę gotowości do boksowania i bronić swego terytorium.
Żucie. Podgryzanie przedmiotów.
Zęby królika nieustannie rosną i instynktownie kontroluje ten wzrost poprzez żucie. Króliki czują nieustanną potrzebę przeżuwania wszystkiego co tylko się da. Lubią podgryzać brzegi dywanów, kable, listwy podłogowe, meble, obszycia i koce a także ubrania. Jest to jedno z bardziej irytujących zachowań królika mieszkającego w domu.
Można zabezpieczyć dom przed zniszczeniami spowodowanymi przez króliki ale musimy być świadomi, że nigdy nie będzie on w stu procentach bezpieczny. Królik żuje instynktownie. Oprócz standardowych zabezpieczeń dla naszych przedmiotów dobrym pomysłem będzie także ufundowanie wiklinowych zabawek dla królika, które będzie mógł żuć do woli kiedy poczuje taką potrzebę.
Wywrotka. Przewrócenie się na bok
W języku angielskim to zachowanie królika nazywane jest “flopping”. Polega na nagłym, niezapowiedzianym przewróceniu się na bok i przejście natychmiast w stan głębokiego relaksu lub drzemki bądź snu . Jest to jedno z najbardziej uroczych znaków mowy ciała królika jak ma nam do zaoferowania. Oznacza to, że królik ufa nam bezgranicznie i czuje się bardzo bezpiecznie w naszym towarzystwie.
Kiedy widzimy wywrotkę królika po raz pierwszy istnieje szansa, że nieco nas przestraszy. Szczególnie nowi właściciele królika , którzy nie są do tego przyzwyczajeni, mogą mylnie zinterpretować ten znak. Wygląda to troszkę jakby królik wywrócił się i nie żył. Wystarczy przyjrzeć się wtedy nozdrzom królika by upewnić się, że futrzak oddycha.
Drganie tyłka. Trzęsienie zadkiem.
To zachowanie królika spotyka się stosunkowo rzadko. Nie jest tak powszechne ale za to bardzo wymowne i zrozumiałe dla każdego właściciela królika. Przypomina to trochę psie merdanie ogonem. Mowa ciała królika nie różni się od psiej tak bardzo w tej kwestii. Może mieć miejsce kiedy królik cieszy się bardziej niż zwykle. Może to być na przykład podarowanie mu jego ulubionego smakołyku. Kiedy następuje wspomniana radość zadek królika zaczyna drgać. Czasami wesoło rusza się też ogonek królika. Trzęsienie zadkiem to u królika znak niesamowitej radości i szczęścia. Gratulacje.
Przestraszony. Opuszczone uszy i ogon.
Przestraszony królik ma przeważnie opuszczone uszy i ogon. a Ty będziesz mógł zobaczyć białka jego oczu. Zwykle biegają też w poszukiwaniu miejsca do ukrycia się pod meblem lub w schowku.
Jeśli zauważysz, że twój królik odsuwa się od ciebie lub kogoś innego, gdy do niego sięgasz, to znak, że się boi. Powinieneś się na chwilę wycofać i zamiast tego pozwolić królikowi podejść do ciebie.
Dosiadanie.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to zachowanie królika o podłożu seksualnym. Wspinanie się na innego królika jest też bardzo ważnym rytuałem podczas wiązania królików. W ten sposób królik próbuje zdobyć dominacje nad drugim osobnikiem. Nie koniecznie muszą to być króliki różnej płci. Wzajemne dosiadanie będzie miało miejsce nawet przy dwóch królikach tej samej płci. To zachowanie królików będzie jeszcze bardziej natężone jeśli nie przeszły one zabiegu sterylizacji.
Może się zdarzyć, że niewykastrowany samiec królika będzie próbował dosiadać różne przedmioty lub nogi właściciela. Jeśli jest to para królików to w takim przypadku należy odizolować je od siebie niezwłocznie. Popęd seksualny, z którego słyną króliki, sprawi że nie będą się czuły dobrze nie móc w pełni spełnić zewu natury. [co u nas się im jednak udało mimo odizolowania].
Podsumowanie.
Tym oto sposobem dotarliśmy do końca artykułu. Z pewnością istnieje jeszcze wiele innych zachowań, która udało się wam zaobserwować u waszych królików. Napiszcie nam o nich w komentarzach. W przyszłości dodamy do treści artykułu więcej zachowań i zdjęcia lub filmy jeśli uda nam się uchwycić dane zachowania naszych królików. W niektórych przypadkach będzie to jednak niesłuchanie trudne.
Trzeba pamiętać, że króliki bywają różne i tym samym miewają różne podejście do niektórych sytuacji. Niektóre zachowania opisane w artykule mogą się znacznie różnić u Twojego królika. Dlatego też obserwowanie królika jest tak ważne. To głównie od Ciebie, właściciela królika, zależy czy poznasz swoje zwierzę na tyle by potrafić się z nim porozumieć w różnych sytuacjach. To zaowocuje zawiązaniem z nim wyjątkowej więzi.