Królik to zwierzę mocno terytorialne. Kiedy hormony dają się im we znaki szczególnie dokładnie oznaczają swoje terytorium, swą własność. Zarówno samce jak i samice instynktownie oznaczają obszar swoim moczem i bobkami. U samców przejawia się to też “sikaniem z pół obrotu”, co daje im zdecydowanie większy zasięg. Króliki robią to znacznie rzadziej jeśli przeszły zabieg kastracji.
Spis zawartości wpisu :
Instynkt terytorialny królika. Czym sprzątnąć ślady i usunąć brzydki zapach?
Nawet jeśli nasze ukochane zwierzę jest po zabiegu kastracji i umie już korzystać z kuwety, zawsze zdarzyć się mogą nieprzewidziane wypadki przy pracy. Najlepiej jest od razu takie miejsce dokładnie posprzątać i zdezynfekować, by królik nie czuł w tam swego zapachu. Dobrą metodą podczas nauki korzystania z kuwety jest wrzucanie bobków do kuwety i wycieranie moczu papierowym ręcznikiem. Taki skrawek papieru nasączony uryną królika wrzucamy do kuwety. To podpowiada królikowi, że tam znajduje się miejsce do załatwiania się. Oczywiście zacznie to działać tylko wtedy, gdy dokładnie oczyścimy miejsca, które uprzednio oznaczał poza nią.
Tu z pomocą może przyjść bardzo łatwy w wykonaniu środek czyszczący, do którego składniki przeważnie mamy w domu. Nie tylko oczyszcza z wielką siłą ale także skutecznie usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy odchodów królika. Doskonale radzi sobie też ze starymi, “skamieniałymi” śladami. Wystarczy po opryskaniu odczekać kilka minut. W tym czasie roztwór rozpracuje odpowiednio to miejsce.
Wady i zalety roztworu wody i octu.
W przeciwieństwie do większości “sklepowych środków czystości” roztwór wody z octem:
- Nie zawiera żadnych szkodliwych dla królika substancji.
- Składniki są w 100% naturalne.
- Posiada podobne właściwości odkażające i nabłyszczające,
- Nie szkodzi przy tym dzieciom i małym zwierzętom domowym takim jak królik.
- Usuwa nawet stare, skamieniałe pozostałości po moczu królika.
Ma wiele zalet ale niestety nie jest pozbawiony wad. Jego główną wadą jest niewątpliwie zapach pozostający nad czyszczonym miejscem. Na szczęście, drażniący i nieprzyjemny zapach, stosunkowo szybko wietrzeje. Możemy także trochę zniwelować go dodając do roztworu kilka kropli olejku eterycznego.
Polecamy zwykły, ręczny spryskiwacz do podlewania roślin . Może być wykorzystany do skutecznego rozpylania roztworu wody z octem na zanieczyszczone przez królika miejsca. Opryskiwacz ręczny charakteryzuje się precyzyjną pompką z płynną regulacją dyszy. Można indywidualnie dostosować strumień natrysku, od bardzo drobnego do silnego i punktowego. Proste i wygodne rozwiązanie, które ułatwi Ci użycie roztworu wody z octem na pozostałości pod odchodach królika.
Jakie proporcje roztworu wody i octu.
Bezpieczny dla królików roztwór wody i octu jest łatwy w przygotowaniu. Składniki, które wykorzystamy przeważnie mamy pod ręką w gospodarstwie domowym. Oprócz wody potrzebujemy ocet. Zakupiony w sklepie spożywczym zwykły spirytusowy ocet spożywczy ( 10% ) idealnie nadaje się do zacierania śladów terytorialnej aktywności naszych pociech. Proporcje roztworu można modyfikować wedle własnego uznania. My przyjęliśmy klasyczne proporcje 1:1. Litr octu wlewamy do 1 litra wody przygotowując większą porcję na raz. Szklanka octu na szklankę wody też będzie w porządku.
Proporcje roztworu to :50 % wody + 50 % octu.
Jak zrobić roztwór octu do czyszczenia śladów po moczu królika. Szybka instrukcja Krok po kroku.
Potrzebny Czas : 5 minutes
Ekologiczny i bezpieczny dla zwierząt domowych roztwór Wody i Octu. Jak zrobić roztwór wody z octem samemu, by móc wyczyścić zabrudzenia po moczu królika? Poradnik z instrukcją krok po kroku.
Przygotowanie składników i naczyń
Przygotuj wszystkie składniki i niezbędne naczynia. Przydatne będzie naczynie z miarką i spryskiwacz ręczny.
Dodaj ocet do wody.
Pamiętaj by to ocet wlewać do wody nie odwrotnie. 1 porcja octu na 1 porcję wody.
Dodaj kilka kropli olejku eterycznego (opcjonalnie)
Opcjonalnie by nieco zneutralizować drażniący i niezbyt przyjemny zapach octu w roztworze możesz dodać olejek eteryczny. Kilka kropel powinno wystarczyć.
Dokładnie wymieszaj.
Dokładnie wymieszaj składniki.
Przelej do spryskiwacza
Jeśli mieszałeś roztwór w innym pojemniku przelej go do spryskiwacza przy pomocy lejka.
Narzędzia
- naczynie z miarką.
- spryskiwacz do cieczy
Materiały
- woda
- ocet spożywczy (10%)
Źródła:
- “Mycie okien octem” (apetyt na dom 2018) ( www.apetytnadom.pl/2018/10/mycie-okien-octem )